Østermarie Idræts Forening

11. Kreds

hoenen

Kommende arrangementer

Ingen begivenheder

Årets ØIF´er 1983.

 

 

Ved generalforsamlingen i februar 1984 blev der for første gang kåret en ”Årets ØIF´er”. Hæderen gik til Arne Andersen for hans store arbejde i festudvalget. På billedet har Arne netop modtaget en platte med foreningens bomærke som bevis for hæderen. Til højre er det fælles-formand Otto Larsen.

 

Traditionen med at udpege en ”Årets ØIF´er” blev indført ved generalforsamlingen i 1984. Den første der blev udpeget var Arne Andersen, der ikke blot i 1983 men i mange år forinden havde lagt et kæmpe arbejde i festudvalget. Bl.a. var han en af hovedmændene bag Party-Show som blev afviklet første gang den 19. september 1981. Siden generalforsamlingen i 1984 er der hvert år udpeget én eller flere som ”Årets ØIF´er.

 

 

Af uforklarlige årsager mangler der ét navn på denne liste, nemlig Hans Tranberg.

Han fik aldrig titlen årets ØIF`er, men i 1985 fik han dog ved generalforsamlingen

overrakt en ØIF-platte for sin uvurderlige, mangeårige indsats som leder i ØIF/11.

kreds.

 

 

Hans Tranberg modtager en ØIF-platte af formanden Otto Larsen.

 

Årets ØIF´er modtog de første mange år en platte med klubbens logo, men da keramik

fabrikken Søholm lukkede, var man nød til at finde et alternativ. Valget faldt på en

”glasting” fra én af  klubbens mange sponsorer, Baltic Sea Glass. Siden Andelskøle-

huset ophør har man også modtaget en vandrepokal, som blev skænket til klubben

ved den lejlighed.

Opråb til alle i Østermarie Håndbold!!! Kære alle i Østermarie Håndbold Så er det nu I skal [ ... ]

Læs mere...